Przy zakupie kota od hodowcy moc wiążącą ma umowa zawarta w formie ustnej, jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przygotowanie tradycyjnego dokumentu. Pisemna umowa chroni zarówno interesy obu stron transakcji, jak i zwierzęcia.
Umowa kupna sprzedaży kota – o czym pamiętać?
Umowa kupna sprzedaży kota powinna zostać sporządzona w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. Przed jej podpisaniem warto zasięgnąć informacji na temat szczepień, chorób i wywodu genetycznego. Sprawdzeni i godni zaufania hodowcy mają przygotowaną pełną dokumentację, na którą składają się: protokół przeglądu miotu, metryka, książeczka zdrowia, paszport kota, rodowód związku felinologicznego w Polsce, a także certyfikat badań na określone schorzenia. Umowę przygotowuje sprzedawca, ale nabywca ma prawo naniesienia na nią poprawek.
Co powinno znaleźć się w umowie kupna sprzedaży kota?
Umowa kupna sprzedaży kota jest dokumentem potwierdzającym nabycie kota z hodowli. Pomimo że nie ma odgórnie narzuconego jej wzoru, wskazane jest, aby zawierała takie elementy jak:
– data i miejsce jej sporządzenia,
– określenie stron umowy oraz ich dane (imię i nazwisko/nazwa hodowli, PESEL lub numer i seria dowodu osobistego, adres),
– data urodzenia kota,
– rasa i płeć kota,
– numer chipu/tatuażu zwierzęcia,
– hodowlane imię kota,
– cena zakupu zwierzęcia,
– wykaz dokumentów przekazanych nabywcy przez hodowcę,
– oświadczenie hodowcy, w którym stwierdza on, że: jest właścicielem kota pochodzącego z jego zarejestrowanej hodowli, a zwierzę jest wolne od wad prawnych, praw osób trzecich oraz nie toczy się żadne postępowania, którego jest ono przedmiotem (uwaga: kot nie może być też przedmiotem zabezpieczenia),
– podpisy obu stron umowy.
umowa zawiera zapisy nie zgodne z Polskim prawem niestety , do poprawki kilka rzeczy