Zakup używanego skutera nierzadko wiąże się ze sporym wydatkiem. Głównie z tego względu nie wolno bagatelizować umowy kupna-sprzedaży, która powinna być skonstruowana w sposób zabezpieczający interesy obu stron. Przed jej podpisaniem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Selekcja ofert i oględziny skutera to podstawa!
Decydując się na zakup skutera z drugiej ręki, należy w pierwszej kolejności sprecyzować swoje oczekiwania względem takiego pojazdu, a także zastanowić się nad sposobem sfinansowania zakupu. Znając własne potrzeby i możliwości, łatwiej jest przeprowadzić selekcję ofert, których na rynku nie brakuje. Umawiając się na spotkanie ze sprzedawcą, warto uzyskać jak najwięcej szczegółowych informacji na temat pojazdu. Odpowiedzi powinny być konkretne i rzeczowe. Oczywiście trzeba je zweryfikować ze stanem faktycznym, dlatego oględziny skutera muszą być dokładne oraz obejmować zarówno stan techniczny, jak i prawny pojazdu. Obowiązkową ich częścią jest jazda próbna – zalecane jest połączenie jej z wizytą w zaufanym warsztacie, gdzie kondycję skutera ocenią fachowcy.
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży skutera?
Odpowiedzialność za przygotowanie umowy kupna-sprzedaży motocykla ponosi sprzedawca. Kupujący ma jednak prawo przejrzeć ją pod kątem zawartości, która powinna spełniać wymogi obu stron transakcji. Bez wątpienia nie może w niej zabraknąć danych skutera takich jak: marka, model, rok produkcji, aktualny przebieg, cena sprzedaży oraz numery rejestracyjny, ramy i silnika. W dokumencie muszą znaleźć się oświadczenia:
– sprzedawcy – o tym, że skuter jest jego wyłączną własnością, jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich oraz że nie toczy się żadne postępowanie, którego jest on przedmiotem i nie stanowi on również przedmiotu zabezpieczenia, a także o tym, że nie ma wad technicznych, które są sprzedawcy znane i o których nie powiadomił nabywcy,
– kupującego – o tym, że zapoznał się ze stanem technicznym skutera.
W umowie należy zamieścić zapisy o rękojmi – warto pamiętać, że odpowiedzialność z tego tytułu nie obowiązuje w sytuacji, gdy w chwili zakupu nabywca wiedział o wadach skutera.